Чистий четвер (Великий або Страсний четвер) у народі присвячений обрядам очищення — заведено робити прибирання в оселі, випікати паски та фарбувати великодні яйця, купатися, прати речі, очищаючи тіло і дух.

Чистий четвер

Чистий четвер щорічно відзначається за три дні до Великодня, а цього року він припадає на 21 квітня.

В останній четвер перед Великоднем віряни згадують такі ключові події земного життя Ісуса, як Таємна вечеря, обмивання ніг апостолів. У храмі проходить служба, згадуються випробовування, які Ісус пройшов перед стратою.

Існувала традиція зранку у Чистий четвер занурюватися в будь-яку водойму і саме тому цей день прозвали “чистим”. Вважається, що вода має особливо цілющі властивості, допомагає очистити тіло, дух та оздоровити людину від хвороб.

Сьогодні в міських умовах знайти водойму буває важко, а тому обряд можна замінити вранішнім душем.

Саме цього дня господині починають пекти паски та фарбувати яйця. В Страсну п’ятницю це робити категорично заборонено, тож, якщо не встигнути в четвер, то доведеться зайнятися цим у суботу.

Можна і треба провести генеральне прибирання. Воду потрібно виливати за поріг, обов’язково у бік дороги. Якщо під час миття вікон та дверей у воду покласти дрібні гроші, гроші “липнутимуть” до будинку весь рік. Варто позбутися непотрібних та старих речей.

Чистий четвер оповитий не тільки великою кількістю ритуалів, а й має свої народні повір’я:

• не прибрати будинок в четвер і зустріти Великдень в брудному будинку — до низки невдач і бід;

• перерахувати всі гроші — знайти достаток і благополуччя;

• позичити що-небудь — позбутися удачі і щастя;

• хороша погода в четвер — в найближчому майбутньому буде багато приємних подій.

У це свято будь-яка молитва вважається особливо сильною, якщо читати її щиро і від душі.

Молитва для очищення душі від гріха

Як сповідь очищає, як вода бруд знімає, так і ти, четвер, чистим будь. Очисти мене від усякого зла, від образи людям, від непослуху, від нестримання, від диявольської хули, від поганої поголоски, від злих розмов, бісівських суперечок. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

Молитва за рідних і близьких

Спаси, Господи, і помилуй батьки моя (імена), братію і сестри, і споріднені моя по плоті, і вся ближні роду мого, і други, і даруй їм мирна Твоя і премірна блага. Батьки моя, братію, сестри, дружину, чада і вся ближня роду мого у здоров’ї і довгоденстві дотримай. Визволи їх від усякої скорботи і потреби, даруй їм достаток плодів земних і у всіх благих починаннях помічник їм буди. До них же і мене під час своє благополучна поверни, та радіє милостем твоїм, завжди благословимо всесвяте ім’я твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

У Чистий четвер треба очистити і душу і тіло, тому варто багато молитися, а також покупатися. Зустрічайте Великдень з чистими думками!

Фото: Instagram