10 травня 2022 року, о 17:00 за київським часом після тяжкої тривалої хвороби пішов з життя Леонід Кравчук, перший президент незалежної України, про що повідомила пресслужба тристоронньої контактної групи, яку з 2020 року очолював Кравчук.

Леонід Кравчук
Леонід Кравчук

“Тристороння контактна група висловлює своє глибоке співчуття рідним та близьким Леоніда Макаровича. Леонід Макарович був мудрим політиком, патріотом України, справді історичною фігурою у здобутті нашої Незалежності. Світла пам’ять світлій людині!” — зазначено у повідомленні.

1991 року Кравчук став першим президентом України — він переміг у першому турі виборів, отримавши понад 60% голосів виборців.

Леонід Кравчук народився у 1934 році на Рівненщині. З 1958 року був членом Комуністичної партії Радянського Союзу, а у 1990-1991 роках — очолював Верховну Раду України.

У 1991-му Кравчук залишив лави комуністів та у 1991 виграв президентські вибори, випередивши у першому турі В’ячеслава Чорновола.

На посаді президента Кравчук у грудні 1991 року підписав Біловезьку угоду про ліквідацію СРСР та створення Співдружності незалежних держав, у січні 1994-го — підписав угоду з США та росією про вивезення з України ядерної зброї, а у грудні того ж року — Будапештський меморандум.

У липні 1994 року Кравчука на посаді президента змінив експрем’єр-міністр Леонід Кучма.

У листопаді 2004 позбавлений звання почесного доктора (Doctor honoris causa) Києво-Могилянської академії за “негромадянську позицію під час Помаранчевої революції”.

Леонід Кравчук був Почесним Президентом Міжнародного громадського об’єднання “Рівненське земляцтво”. Також — почесним Головою Всеукраїнського фонду сприяння міжнародному спілкуванню “Українське народне посольство” (з 1994). А з 2011 — Почесний Президент Фонду “Перспективна Україна”.

У липні 2020-го на громадських засадах очолив українську делегацію у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

“Кожен українець повинен захищати свою землю, а вороги України повинні бути вигнані за межі України, щоб їхнім духом тут не пахло”, — заявив Леонід Кравчук в ефірі каналу “Україна 24” під час однієї з останніх своїх появ на телебаченні у квітні.

Кілька місяців тому стало відомо, що Леоніду Кравчуку зробили операцію на серці і він довго перебував у реанімації.

Згодом він проходив реабілітацію у Німеччині, але 10 травня 2022 року хвороба пермогла…

Фото: Instagram