Кожного дня привиди війни отруюють наше життя, адже кількість днів війни збільшується, а число загроз удару з повітря не зменшується — сирени повітряної тривоги гудуть щодня, а люди намагаються звикнути жити з цим страшним явищем.

війни

Багато хто до них звик, але хтось чує навіть тоді, коли їх насправді немає — це і є синдром фантомної сирени. Кожен пережитий стрес, викликаний загрозою для життя, може спричинити посттравматичний стресовий розлад і для багатьох сирена зараз — основний тригер.

Коли людина чує звук повітряної тривоги, мозок реагує на це панікою і страхом. Такі ж відчуття з’являються, коли людині здається, що вона нібито чує сирену, привиди війни оживають знову і знову.

“Людина, яка переживає стрес, викликаний загрозою життю, може переживати ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Один з його симптомів – перепроживання. Це коли людина знову проживає певний стан під дією тригера. Щоразу, коли вона чує сирену, виникає той стрес, який призводить до ПТСР.

У головному мозку зв’язок автоматичний: сирена – це стрес. Згодом щоразу, коли людина переживатиме стрес через будь-які інші чинники, вона автоматично може чути сирену. Також будь-який інший звук перетворюється на тригер. Цей тригер викликає тривогу і страх, що зараз впаде ракета. А це що? Сирена. Таким чином вона починає лунати у вашій голові”, — пояснює психологиня Наталя Єжова.

Щоб впоратися із синдром фантомної сирени, дуже важливо мінімізувати його симптоми та відновити контроль над емоціями, щоб залишатися в тонусі й адекватно реагувати на ситуацію.

1. Перевірка реальності та заземлення:

• поговоріть про стрес із близькими;

• вимийте обличчя або руки холодною водою;

• необхідно повернути себе до реальності через тіло: доторкніться до себе, перерахуйте предмети, які бачите перед собою у кімнаті.

2. Закриття базових потреб:

• випийте води, гарячого чаю, поїжте теплої їжі;

• спробуйте заснути;

• обійміть того, хто поруч;

• залишайтесь певний час без новин та телефону.

3. План дій для екстрених ситуацій.

Разом із сусідами та рідними проговоріть та пропрацюйте чіткі обов’язки кожного у випадку надзвичайної ситуації (домовтесь про чергування, вимкнення газу та електроенергії тощо). Це допоможе знизити рівень тривоги та заспокоїтись, наскільки це можливо у сучасних реаліях.

Також одним з ефективних методів стабілізації свого емоційного стану при фантомних сиренах може бути ведення щоденника — буде легше, якщо накопичені емоції будуть перенесені на папір. Це своєрідне “заземлення”, яке допоможе заспокоїтись і привиди війни відступлять, а поступово зникнуть назавжди.

Фото: Instagram