Вода, без якої неможливо уявити життя людини, стала найдорожчою розкішшю для населення під час війни, частина якого позбавлена доступу до чистої питної води.

вода

Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення водопровідної води, а також немає можливості завезти бутильовану питну воду. Люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою з системи централізованого водопостачання, брати її з колодязів, придомових свердловин, річок тощо.

Через брак інформації та способів перевірки на предмет придатності для споживання й приготування їжі, надважливо проводити самостійно у домашніх умовах.

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом. Для цього потрібно набрати половину або ⅓ об’єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання.

Після цього потрібно оцінити її за запахом, а за наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття. Також вода не повинна бути забарвленою.

“В першу чергу треба покладатися на чисті джерела води. Тобто, якщо є бойові дії,  треба зробити запаси води. Перше що я зробив, коли почались обстріли зранку у Києві, окрім тих запасів, що вже мав, я заповнив водою усі наявні ємності і навіть ванну. Тому що у такий спосіб, навіть якщо буде пошкоджена мережа, ви довго зможете протриматися з водою. Людина може три дні без води прожити, але все залежить від умов. У відкритих ємностях вода може зберігатися не довго і там можуть розвиватися бактерії та хвороботворні мікроорганізми. Якщо вода довго стоїть, вам треба її продезинфікувати”, — розповів біохімік Гліб Репіч.

5 способів знезараження питної води

Кип’ятіння

Кип’ятити воду необхідно мінімум 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися. В подальшому зберігати у закритій тарі, за можливістю додатково очищувати.

Таблетки з активним хлором

МОЗ попереджає: уважно вивчіть інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано. Пігулки потрібно додати у воду та зачекати 30-60 хвилин, перш ніж споживати. 

Активоване вугілля

На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити. Подрібнене вугілля варто загорнути в чисту тканину. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин. Метод дозволяє прибрати неприємний запах води, незначні домішки і шкідливі речовини.

Марганцівка

Підійде для очищення води у невеликих об’ємах. Для знезараження 1 літру потрібно 1-2 грами розчину марганцівки або кілька кришталиків. Вода має стати блідо-рожевого кольору. Потрібно відстояти розчин пів години, потім процідити.

Йод

Використовується у крайніх випадках. На літр води знадобиться 3-4 краплі спиртового розчину йоду. Після знезараження потрібно профільтрувати воду через побутовий фільтр. Перш ніж пити, треба зачекати до години. МОЗ попереджає: особам з ураженою щитоподібною залозою краще утриматися від споживання надмірних доз йоду.

Фото: Instagram